Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 142

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 142 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 142

3. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası

Millî Mücadele’nin kazanılmasından sonra bu mücadelede birlikte hareket etmiş kişiler arasında fikir ayrılıkları başladı. Mustafa Kemal bir plan çerçevesinde inkılapları hayata geçirmek isterken cumhuriyetin ilanı, halifeliğin kaldırılması gibi gelişmelerin kendilerinden habersiz ve erken atılmış adımlar olduğunu düşünen bazı Halk Fırkası milletvekilleri partiden ayrılarak Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasını kurdular (17 Kasım 1924). Genel başkanlığını Kâzım Karabekir’in yaptığı partinin önemli isimleri arasında Ali Fuat (Cebe- soy) Paşa, Refet (Bele) Paşa, Rauf (Orbay) Bey ve Adnan (Adıvar) Bey (Görsel 4.2) yer alıyordu.

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası (Görsel 4.3) programının başlıca maddeleri şunlardı:

• Dinî düşünce ve inançlara saygılıyız.
• Cumhurbaşkanı olan kişinin milletvekilliği kaldırılacaktır.
• Serbest ekonomi politikası izlenecektir.
• Yerinden yönetim uygulanacaktır.
• Hükümete ait çiftliklerle araziler topraksız köylülere verilecektir.

Kısa sürede teşkilatlanan parti, ülkenin çeşitli yerlerinde şubeler
açtı. Partinin kurucularının cumhuriyete bağlı kalacaklarını açıklamalarına rağmen rejim karşıtı bazı kişiler, amaçları için partiyi kullanmak istediler. 1925’te ülkemizin doğusunda büyük bir ayaklanma çıktı.

Başbakanlık görevine getirilen ismet Paşa hükümete olağanüstü yetkiler veren Takrir-i Sükûn yasasının Meclis’te kabulünden sonra ayaklanmanın bastırılması için sıkıyönetim ilan etti. Takrir-i Sükûn yasasını uygulamak üzere iki istiklal Mahkemesi kuruldu. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası istiklal Mahkemesi tarafından bazı üyelerinin isyana karıştığı gerekçesiyle kapatıldı (3 Haziran 1925).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 142 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!