Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 128

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 128 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 128

Mustafa Kemal tarım ve çiftçimizin durumuyla ilgili şunları söylemiştir:

“Memleketimiz çok geniştir, arazimiz çoktur, vaktimiz de dardır. Bu geniş ve bereketli memleketi işletmek için, onun cevherlerini milletin saadetini temin edecek bir servet hâline koymak için, acele etmeye mecburuz. Onun için makinelerden istifade edeceğiz. Artık, asırlardan beri kullanmakta olduğumuz eski sabanlarla bu memleketin servet hâzineleri gelişemez. Bütün çiftçilerimizin makine sahibi olması, makine kullanmasını bilmesi, makine yapacak müesseselere malik bulunması lazımdır. Bu da kâfi değildir efendiler! Eğer biz, bu faaliyetin ürününü tarlada, köyde, harmanda çürümeye mahkûm edersek halkın çalışması mükâfatsız kalır. Lazımdır ki bu ürünler harice de iletilebilsin. Onun için de yollar lazımdır, muhtelif taşıt araçları lazımdır; demir yolu, otomobil ve diğerleri… Ne hazindir, efendiler! Konya, Eskişehir, şurası ve burası birer hazine olduğu hâlde vasıtasızlık yüzünden başka taraflara iletilemiyor. ihtiyacımız olan bir kısım buğdayı hariçten getirtiyoruz, böyle şey olur mu?” (Utkan Kocatürk, Atatürk’ün Fikir ve Düşünceleri, s. 401-402.)

Mustafa Kemal’e göre tarımın gelişmesi için neler yapılmalıdır?

  • Cevap:

Mustafa Kemal’e göre tarımın gelişmesi için:

  • Modern tarım makineleri kullanılmalıdır.
  • Çiftçiler makine kullanmayı bilmeli ve makine sahibi olmalıdırlar.
  • Ürünlerin çürümemesi için depolama ve koruma yöntemleri geliştirilmelidir.
  • Ulaşım altyapısı (demir yolu, otomobil vb.) güçlendirilmelidir.
  • Ürünlerin yerel ve uluslararası pazarlara taşınabilmesi için yollar ve taşıt araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 128 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!