Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 121

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 121 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 121

1933 yılına gelindiğinde İstanbul Üniversitesini istenilen düzeye çıkarmak için Almanya’yı terk etmek zorunda kalan bilim insanları Türkiye’ye davet edilir. Ama bundan önce 1929’lardan itibaren Cumhuriyet Hükümeti, açacağı üniversiteye eleman yetiştirmek için Avrupa’ya çok sayıda Türk gencini gönderir. Yurt dışında, Almanya’da ve genellikle Fransa’da eğitim gören bu Türk gençleri, 1933’te reform yapıldığında geri çağrılır, yabancı hocalarla birlikte modern eğitimi başlatırlar. Üniversite Reformu ile Almanya’dan gelen bilim insanları Hulusi Behçet, Akil Muhtar Özden, Mazhar Osman gibi Türk tıbbının ünlü hocaları da İstanbul Tıp Fakültesinin ulusal ve uluslararası alanda parlak bir kurum hâline gelmesini sağlar.” [www. istanbul.edu.tr (Düzenlenmiştir.)]

1. İstanbul Üniversitesini geliştirmek için hangi çalışmalar yapılmıştır?

  • Cevap: Darülfünun yenilenerek İstanbul Üniversitesi kurulmuş, Almanya’dan bilim insanları davet edilmiş ve yurt dışında eğitim gören Türk gençleri geri çağrılarak modern eğitim başlatılmıştır.

2. Sizce üniversiteler hangi özelliklere sahip olmalıdır?

  • Cevap: Üniversiteler, çağdaş bilgi ve eğitim metotlarına sahip olmalı ve ulusal ile uluslararası alanda kaliteli araştırmalar ve projeler gerçekleştirmelidir.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 121 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!