Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 116

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 116 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 116

Ç. EĞİTİM VE KÜLTÜR ALANLARINDA İNKILAPLAR VE GELİŞMELER

Osmanlı Devleti’nde özellikle XIX. yüzyıldan itibaren çağın gerisinde kalan eğitim kurumlarında düzenlemeler yapılmıştı. Geleneksel eğitim veren medreseler Şeriye ve Evkaf Vekâletine, Bati tarzında modern eğitim veren okullar Maarif Vekâletine bağlıydı. Bu okullar dışında azınlıkların ve yabancı devletlerin açtığı okullar bulunuyordu. Bu okullar devlet tarafından yeterince denetlenemiyordu. Tüm bu okullarda birbirinden farklı zihniyet, kültür, davranış ve ideale sahip öğrenciler yetişiyordu. Mektep-medrese ikiliğine son vermek, genç kuşaklara bilimin rehberliğinde çağdaş bir eğitim vermek için 3 Mart 1924’te Tevhid-i Tedrisat Kanunu kabul edildi. Böylece ülkedeki tüm okullar Maarif Vekâletine bağlanarak eğitim ve öğretim işlerinde birlik sağlandı. Millî, çağdaş, laik ve bilimsel eğitimin temelleri atıldı. Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile laiklik ilkesi doğrultusunda önemli bir inkılap gerçekleştirildi. 5 Mart 1924’te Maarif Vekâleti medreselere el koydu. 11 Mart günü de medreseler kapatıldı. Yoğun bir çabayla çağdaş eğitim kurumları yaygınlaştırıldı (Görsel 3.10, Görsel 3.11). Azınlıklara ve yabancılara ait okullar 9 Şubat 1926 tarihli bir genelgeyle bu okullarda Türkçe, tarih ve coğrafya derslerinin Türk öğretmenler tarafından verilmesi zorunluluğu getirilerek Maarif Vekâletine bağlandı. ilköğretim 1924 Anayasası ile kız ve erkek çocuklar için zorunlu hâle getirildi. 1927-1928 eğitim-öğretim yılında kız ve erkek öğrencilerin bir arada eğitim gördüğü karma eğitime geçildi. Öğretim programları çağın gerektirdiği bilimsel ihtiyaçlara göre düzenlenerek uygulamalı eğitme ağırlık verilmeye başlandı.

Eğitim alanındaki düzenlemeler ülkemizin ilerlemesine hangi katkıları sağlamıştır? 

  • Cevap: Eğitim düzenlemeleri, çağdaş eğitimi teşvik ederek millî kimliği güçlendirdi. Eğitim düzenlemeleri ayrıca toplumun çağdaş bilgiye daha iyi ulaşmasını sağladı, bilimsel ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmayı kolaylaştırdı. Bu sayede ülke, daha nitelikli insan kaynağı yetiştirerek ekonomik ve sosyal alanda ilerleme kaydetti.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 116 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!