Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 112

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 112 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 112

Mustafa Kemal 29 Ekim 1923’te, Meclis’te bunalımın nedeninin hükümet kurma sisteminde olduğunu söyledi. Bu sistemin değiştirilmesi ile meselenin çözümleneceğini anlattı. Anayasada değişiklik önerisi Meclis’e sunularak cumhuriyet ilan edildi. Anayasaya şu maddeler eklendi:

,• Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Yönetim biçimi, halkın kendi geleceğine doğrudan doğruya katil- ması esasına dayanır. Türkiye Devleti’nin yönetim şekli cumhuriyettir.
• Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ve kendi üyeleri arasından bir seçim dönemi için seçilir. Tekrar seçilme hakkı vardır.
• Cumhurbaşkanı, devletin de başıdır. Bu sıfatla gerekli gördükçe Meclis’e ve hükümete başkanlık eder.
• Başvekil, cumhurbaşkanı tarafından meclis üyeleri arasından seçilir. Bakanlar, başvekil tarafından yine meclis üyeleri arasından seçilir ve toplu olarak cumhurbaşkanının onayına sunulur.

Cumhuriyetin ilanından sonra cumhurbaşkanlığı seçimine geçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Mustafa Kemal’i cumhurbaşkanı seçti. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal, hükümet kurma görevini ismet Paşa’ya verdi (Görsel 3.5). Fethi Bey de meclis başkanlığına seçildi. Cumhuriyetçilik ilkesi doğrultusunda en önemli adım atıldı.

Cumhuriyetin ilanı ile rejim tartışmaları son buldu ve devletin adı “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olarak günümüzdeki hâlini aldı. Mustafa Kemal’in cumhurbaşkanı seçilmesiyle devlet başkanlığı sorunu çözüme kavuştu. Kabine sistemine geçilerek, bakanların mecliste tek tek oylanarak seçilmesi yöntemine son verildi. Bu sistemde başbakan, cumhurbaşkanı tarafından atanır ve milletvekilleri içinden bakanlar kurulu oluşturur. Bakanlar kurulu meclisten güven oyu aldığı taktirde göreve başlar.

Cumhuriyetin ilanı sırasında bir gazeteci olduğunuzu düşünerek halka cumhuriyetin ilanını anlatan bir gazete sayfası hazırlayınız. Gazetenizde cumhuriyetin ilanının sebeplerini, Meclis’te yapılan görüşmeleri ve cumhuriyetin ilanının sonuçlarını açıklayınız.

  • Cevap:

TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLAN EDİLDİ!

29 Ekim 1923

CUMHURİYETİN İLANI: Türkiye Büyük Millet Meclisi, bugün Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan etti ve Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı ilk Cumhurbaşkanı olarak seçti.

NEDEN CUMHURİYET?: Cumhuriyet, millet iradesinin üstün tutulduğu bir yönetim anlayışını temsil ederek Türk milletinin bağımsızlık ve egemenlik mücadelesini pekiştiriyor.

MECLİS’TEKİ GÖRÜŞMELER: Meclis’te Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde yapılan yoğun çalışmalar sonucunda cumhuriyetin ilanına oy birliğiyle karar verildi.

SONUÇLAR: Cumhuriyetin ilanı, Türkiye’nin demokrasi, laiklik, eşitlik ve özgürlük gibi temel değerlere dayalı modern bir devlet yapısını benimsemesini ve uluslararası arenada daha etkin bir şekilde temsil edilmesini sağlayacak.

Etkinlik

Cumhuriyetin ilanıyla yönetim alanında yaşanan hangi sorunlar çözüme kavuşmuştur?

  • Cevap: Cumhuriyetin ilanıyla yönetim alanında monarşi ve saltanat gibi sorunlar sona ermiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinde egemenliğin millete ait olduğu bir yönetim modeli benimsenmiştir. Bu, Türkiye’nin demokratik ve laik bir cumhuriyet olarak yol almasına imkan sağlamıştır.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 112 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!