Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 69

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 69 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 69

Yeni Çağ Avrupası’nda meydana gelen gelişmeler, Osmanlı devlet idaresinde ve toplum düzeninde ne gibi değişikliklere sebep olmuştur?

  • Cevap: Osmanlı Devleti XV. ve XVI. yy. Da yaşanan Avrupa’da bilimsel gelişmelerden uzak kaldı. Coğrafi keşifler ise Osmanlı Devleti’ni olumsuz yönde etkiledi. Avrupalıların keşfettikleri ülkelerden bol miktarda altın ve gümüşü Avrupa’ya taşıması ve bu madenlerin Osmanlı Devleti’ne girmesi akçenin değer kaybetmesine ve enflasyona neden oldu. Keşifler ticaret yollarının önemini yitirmesine neden oldu. Ancak Avrupa’da yaşanan reform hareketleri Osmanlı Devleti kuruluşundan itibaren bünyesinde yaşayan Hristiyan halka din ve inanç özgürlüğü tanımıştı.

Balkanlardaki nüfus artışının Anadolu’ya göre daha fazla olmasının sebepleri neler olabilir?

  • Cevap: Daha güvenlikli bir bölge olması, ticari ve tarımsal faaliyetlerin çok daha rahat ve iyi bir şekilde yapılabilmesi. Avrupa’ya yakın olması gibi etkenlerle hem göçler sonrası nüfus artmış hem de rahat yaşayan halk daha fazla çocuk yapmıştır.

Anadolu ve Balkanlarda görülen nüfus artışının, Osmanlı Devleti’nin sosyo – ekonomik yapısına etkileri neler olabilir?

  • Cevap: Artan nüfusun beslenmesi, sağlık giderleri ve korunması için harcanan masraflar artmıştır. İnsanlığın var olduğu günden bu yana bireyler, gruplar ya da toplumlar/topluluklar birtakım nedenlerden dolayı yer değiştirmek zorunda kalmışlardır. Hem göç edenler hem de göç edilen yer bağlamındaki yaşantı karşılıklı etkileşimi gerektirir. Göç edenlerin kendilerine has toplumsal yapıları göç edilen yerin kendine has yapısıyla etkileşim halinde olacağı için bu süreç birtakım sorunları da beraberinde getirir. Bugün Avrupa’ya dönük göç hareketine karşı Avrupa’nın bu duruma karşı verdiği tepkinin arkasında yatan en önemli nedenlerden birisi de budur.

Orta Batı Anadolu ve iç Anadolu karşılaştırıldığında nüfus artış hızında görülen farklılığın nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: Savaşların, bozulan ekonominin, isyanların yüzünden insanlar daha farklı yerlere göç etmeyi seçmişlerdir.

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap