Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 37

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 37 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 37

Prut Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin, Rusya’nın barış teklifini  kabul etmesinin sebepleri nelerdir?

  • Cevap: Baltacı Mehmet Paşa’yı barışa zorlayan asıl neden Osmanlı ordusuna, özelde yeniçerilere güvenememesi olmuştur. Baltacı daha bir gün önce, yeniçerilerin isteksizliğine, kolayca püskürtüldüğüne tanık olmuştu. Umutsuzluk içinde can havli ile çarpışan küçük kuvvetlerin çok defa büyükleri yendiğini belirten tarihte sürüyle örnek vardır. Kahya Osman Ağa da yeni bir çarpışmanın talihine bel bağlayarak bu avantajlı durumu kaçırmanın yanlış olacağını ileri sürerek Baltacı’nın düşüncelerini etkilemişti. Baltacı’nın yeniçerilere güvenememesi yanında, çevrilmiş durumda bulunan Rus ordusunun ağlanacak durumundan haberi yoktu. Türklerle Ruslar arasında casusluk yapılamıyor, kıyafet, din ve dil ayrılıkları buna olanak vermiyordu. Baltacı, Rus ordusunun çok kötü durumda olduğunu, özellikle açlık ve susuzluk halini gerçek anlamda bilse idi, belki de barış koşulları çok daha farklı olurdu.

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap