Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 190

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 190 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 190

1. Bilim Devrimi ve Sanayi Devrimi’nin üretime etkileri nelerdir?

  • Cevap: Sanayi Devriminin faydalarından başında bilimsel gelişmelerin artışı için daha fazla kaynak ayrılmaya başlanması gelir.. 19. Yüzyılda bilimsel icatların oldukça fazla olmasının nedeni bu şekilde açıklanmaktadır.

2. El emeğine dayalı üretimden endüstriyel üretime geçilmesiyle yaşanan değişimler nelerdir?

  • Cevap: Avrupa’da Endüstri Devrimi sonrası ortaya çıkan yeni çalışma ilişkileri emeğin istismarına neden olmuş; söz konusu istismar kendini uzun mesai saatleri, düşük ücretler, hijyenik olmayan iş yerleriyle hissettirmiştir. Ancak seri üretim başlamış fabrikalarda devasa makineler yardımıyla daha çok mal üretilir olmuştur.

3. Devletlerin dış borç almalarının siyasi ve ekonomik sonuçları nelerdir?

  • Cevap: Dış borçların artması, ülkeleri, borç temin edilen ülkelere bağımlı hale getirir. 1854–1923 yılları arası Osmanlı Devleti’nin batılı ülkelere yoğun olarak borçlandığı ve giderek bir sömürge imparatorluğu haline geldiği dönemdir. Dış borç almanın bedelini Osmanlı Devleti bağımsızlığını ve topraklarını vererek ödemiştir. Sonuç olarak tıpkı bir kanser mikrobunun kısa bir sürede tüm vücuda yayılarak yok etmesi gibi, dış borçlar da Osmanlı’yı yok etmiştir.

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 190 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap