Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 129 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129

İngiltere niçin Rusya’nın Doğu Akdeniz’e inmesini engellemek istemiş olabilir?

  • Cevap: Çünkü İngilizlerin Akdeniz’deki çıkarlarına uygun olmayacak bir durumdur bu durum. Rusya o bölgenin hakimiyetini ellerinden alabilirdi.

Milliyetçilik akımıyla meydana gelen isyanların Osmanlı Devleti’ne etkileri nelerdir?

  • Cevap: Avrupa’da 1830 ve 1848 İhtilalleri mutlakiyetçi krallıkların sonun getirdi. Demokratik devlet ve toplum düzeni , devletin laikleştirilmesi ve milli devlet yapısı gibi oluşumlar hız kazandı. Yeni ortaya çıkan kavramlar ve yapılanmalar yalnızca Avrupa’yı değil tüm dünyayı etkiledi. Özellikle çok milletli devletler ,bu milliyetçilik akımlarıyla sarsıldılar. Fransız İhtilali’nin Osmanlı Devleti’ne etkisi daha çok olumsuz yönde oldu. Çok uluslu bir yapıya sahip olan Osmanlı Devleti’ndeki azınlıklar, milliyetçilik akımının etkisiyle ayaklandılar. Bu ayaklanmaların sonucunda Osmanlı toprak kaybına uğradı. Fransız İhtilali’nin yaygınlaştırdığı fikirler olan insan hakları, eşitlik, özgürlük, hukukun üstünlüğü gibi düşünceler Osmanlı aydınlarını etkileyerek Tanzimat Fermanı’na ve meşrutiyetin ilanına zemin oluşturdu.

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap