Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 122

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 122 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 122

1. Fransız ihtilali öncesi dünyada görülen yönetim şekilleri nelerdir?

  • Cevap: Monarşi, Otokrasi, kabile şefleri aracılığıyla ve elbette Demokrasi.

2. Zorunlu askerlik uygulamasının ortaya çıkmasına etki eden unsurlar nelerdir?

  • Cevap: Zorunlu askerlik uygulamasının ortaya çıkmasına etki eden unsurlar ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizler, savaşacak asker bulamamak ülkenin içinde bulunduğu zor zamanlardan kaynaklanmıştır.

3. XIX. yüzyıla kadar Osmanlı Devleti’nde sosyal yardımlaşma hangi yollarla gerçekleşmiştir?

  • Cevap: Osmanlı Devleti’nin kurulduğu yıllarda Anadolu’da Ahi birlikleri toplumsal yardımlaşma ve dayanışmada önemli rol oynamışlardır. Ahiler; şehir ve kasabalarda faaliyet gösteren teşkilat olup sosyal yardımlaşmanın dışında, topluma zarar veren kişi ve kuruluşları da ıslah etmiştir.

4. Osmanlı Devleti’nin Tanzimat Fermanı, Islahat Fermanı ve Kanun-ı Esasi’yi hazırlamasına neden olan gelişmeler hangileridir?

  • Cevap: Avrupa karşısında yaşanan gerileme, ülkenin dağılmasının yıkılmasının önüne geçme isteği ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi ihtiyacıdır.

5. 1876 Darbesi’ne kadar Osmanlı’da padişahların değişmesine neden olan isyanların sebepleri nelerdir?

  • Cevap: Devleri yıkma, yönetici kesimi alt etme, yaşam koşullarının vergi sistemlerinin çok ağır olması gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır.

11. Sınıf Tarih Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!