Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 95

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 95 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 95

Pencık Kanunu veya devşirme usulüyle toplananlar arasından genç ve askerliğe elverişli olanlar, Türk ailelerinin yanına verilerek Türkçeyi, Türk örf ve âdetlerini öğrenmeleri sağlandıktan sonra Acemi Ocağına (Görsel 3.11) alınmıştır. Burada belli bir süre eğitim gördükten sonra Yeniçeri Ocağına kaydedilmişlerdir. Zamanla yeniçeriye olan ihtiyaç artınca devşirme usulü yaygınlaşmıştır. Pencik Kanunu ve devşirme sisteminin temellerini oluşturduğu Yeniçeri Ocağı, varlığını XIX. yüzyıla kadar sürdürmüştür.

Osmanlı Devleti’nin dayandığı temel güç unsurlarından biri sahip olduğu ordusudur. Osmanlı Devleti, erken dönemlerden itibaren düzenli ordu birlikleri kurmuş ve kurduğu bu orduyla yüzyıllar boyunca hüküm sürmüştür. Özellikle I. Murat Dönemi’nde kurulan Yeniçeri Ocağı gibi daimî bir orduya sahip olması Osmanlı Devleti’ni çağdaşı olan diğer devletlerden üstün kılmıştır.

Avrupa askerî güç olarak Osmanlı Devleti’nden geridedir. Avrupa’da daimî bir ordu yoktur. Avrupa’da daimî ordular, XVII. yüzyılın ortalarında İsveç, Fransa ve Prusya’da güç kazanırken Osmanlı Devleti’nde özel elbiseleri olan, aylık ücret alan, yaz ve kış kışlalarında bekleyen daimî ordu I. Murat Dönemi’nde kurulmuştur. Askerliği meslek olarak seçen bu kişiler, sürekli maaşları olduğu için toplumda ayrıcalıklı bir konumdadır.

Osmanlı Devleti, Yeniçeri Ocağını diğer bazı müesseselerde olduğu gibi Selçuklular ve Memlûkleri örnek alarak oluşturmuştur. Orhan Bey Dönemi’nde yaya ve müsellemlerin kurulmasında rolü olan Çandarlı Kara Halil, 1362 yılında Yeniçeri Ocağının kurulmasında da etkili olmuştur. Yeniçeriler, savaş ve barış zamanında maaş alan daimî bir ordudur. Maaş alan daimî ordunun eğitim ve muharebe kabiliyeti daha yüksektir.

Osmanlı Beyliği’ni diğer Anadolu beyliklerinden ayıran icraatların en önemlisi, ilk dönemlerden itibaren düzenli bir askerî teşkilatın kurulmasıdır. Bu durum beylikten devlete geçişte önemli bir adımdır. İbn Battûta bizzat ziyaret ettiği Anadolu beylikleri hakkında bilgi verirken Orhan Bey’i “Ulu Türkmen Beyi” olarak anmış ve düzenli hareket hâlinde olan kuvvetli bir askerî gücünün olduğunu bildirmiştir.

Avrupa’da Orta Çağ’dan itibaren derebeylik (feodalite) sistemi vardır. Bu sistemde askerler genellikle sürekliliği olmayan milis kuvvetlerdir. Bu sistemin zayıflığı Avrupa’da krallık rejimini ortaya çıkarmıştır. Krallık rejiminde sadece kralın özel kuvvetleri vardır ve bunlar sayıca azdır. Savaş zamanında halk arasından toplanan askerlerin eğitim ve muharebe kabiliyetleri yeterli değildir.

CEVAPLAYINIZ

Devşirme sisteminin Osmanlı devletleşme sürecine etkileri nelerdir? Yazınız.

  • Cevap: Devşirme sistemi, Osmanlı devletleşme sürecine önemli bir etki yapmıştır. Bu sistem sayesinde Osmanlılar, disiplinli, sadık ve eğitimli bir askeri güç oluşturabilmişlerdir. Yeniçeri Ocağı gibi daimî bir ordu kurulmuş ve bu ordu Osmanlı Devleti’nin istikrarını ve gücünü artırmıştır. Ayrıca, devşirme sistemiyle Osmanlı toplumunda farklı etnik gruplar arasında kaynaşma sağlanmış ve yeniçeriler, Osmanlı Devleti’nin temel unsurlarından biri haline gelmiştir.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 95 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!