Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 91

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 91 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 91

Tımarlı sipahinin toprak üzerinde bazı hakları vardı. Tımarlı sipahi, devletin toprak yasalarını uygular, boş toprakları “tapu resmi” denilen sözleşmeyle peşin para veya kira karşılığında talep eden köylünün tasarrufuna verirdi. Köylü ise toprağı sürekli işlemeyi ve zorunlu vergileri ödemeyi üstlenirdi. Ekinlik, bostan veya çayır olarak aldığı toprağın kullanımını değiştiremezdi. Köylü toprağı üç yıl boyunca bir neden olmaksızın boş bırakırsa sipahi toprağı başkasına verebilirdi.

Metin Analizi

Aşağıdaki metni okuyarak istenilen çalışmayı yapınız.

Tapu Resmi

Mülkiyeti devlete ait olan araziden çiftlik tasarruf eden reaya, bir defaya mahsus olmak üzere bir vergi öderdi. “Tapu resmi” olarak adlandırılan bu vergi çoğu kez arazinin bir yıllık mahsulatının kıymeti olarak takdir edilmiştir. Tapu resmi ödeyen reaya, ölünceye kadar çiftliğini tasarruf eder ve oğluna da bırakabilirdi. Bu durumda raiyyetin oğlu sipahiye tekrar bir tapu resmi ödemezdi ancak ölen raiyyetin oğlu yoksa çiftlik kardeşine verilir ve tapu resmi alınırdı. Ölen raiyyetin kardeşi o sırada köyde bulunmak veya kardeşinin ölümünün üzerinden uzun bir süre geçmeden araziyi tapulamak zorundadır. Ölen raiyyetin oğlu ve kardeşi yoksa çiftlik ölenin kızına, karısına veya amcalarına intikal edebilirdi. Tapu resmi (Görsel 3.7) ödeyen reaya toprağın mülkiyet hakkını değil tasarruf hakkını satın almış olurdu.

Osmanlı Devleti’nde özel mülkiyete dair çıkarımlarda bulununuz.

  • Cevap: Osmanlı Devleti’nde özel mülkiyet hakkı sınırlıydı. Reaya, devlete ait araziden çiftlik tasarruf edebilirdi, ancak mülkiyet hakkı değil tasarruf hakkı elde ederdi. Tapu resmi ödeyen reaya, araziyi kullanma hakkını satın almış olurdu, ancak bu tam anlamıyla özel mülkiyeti ifade etmezdi. Aynı zamanda, arazinin miras yoluyla nesilden nesile geçmesi kısıtlıydı ve tapu resmi ödenmesi gerekebilirdi.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 91 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!