Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 86

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 86 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 86

3.1. BEYLİK DÖNEMİ’NDE OSMANLI ASKERÎ YAPISI

Devletlerin varlıklarını devam ettirmelerinin ve hâkim oldukları bölgelerde uzun süre hüküm sürmelerinin en önemli şartı güçlü bir orduya sahip olmalarıdır. Devletten düzenli olarak maaş alan askerlerden oluşan ordunun manevra ve muharebe kabiliyeti, milis kuvvetlere göre daha yüksektir. Osmanlı askerî gücü, milis kuvvetlerden düzenli orduya doğru bir gelişim göstermiştir. Başlangıçta seferler ve ilk fetihler, Osmanlı Beyliği’ne bağlı aşiret kuvvetleri ile yapılırdı. Ayrıca kaynaklarda Ertuğrul Gazi ve Osman Gazi’nin silah arkadaşları olarak geçen Akça Koca, Konur Alp, Abdurrahman Gazi, Samsa Çavuş, Turgut Alp, Saltuk Alp, Hasan Alp gibi şahsiyetlerin kendilerine bağlı küçük kuvvetleri vardır. Bu alplar, uç liderleri gibi bağımsız hareket etmişlerdir. Siyasi olarak Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda etkin bir şekilde yer alan alplar ve gaziler, dava arkadaşları olarak Osman Bey’in yanında yer almışlardır (Görsel 3.1).

Aşıkpaşazade, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda etkili olan dört ayrı zümreden bahsetmiştir. Bunlar; Gaziyân-i Rûm, Ahiyân-i Rûm, Bâciyân-i Rûm (kadınlar teşkilatı) ve Abdalân-ı Rûm’dur (dervişler). Bu zümreler kuvvetleriyle seferlere destek olmuşlardır.

Osmanlı Devleti, kuruluş sürecinde farklı muharip unsurlara neden ihtiyaç duymuştur? Yazınız.

  • Cevap: Osmanlı Devleti, kuruluş sürecinde farklı muharip unsurlara ihtiyaç duymuştu çünkü başlangıçta düzensiz milis kuvvetlerinden oluşan bir ordunun yerine, daha organize, düzenli ve profesyonel bir ordu oluşturmak gerekiyordu. Bu süreçte alplar, gaziler ve diğer bağımsız savaşçı gruplar, Osman Bey’in yanında yer alarak Osmanlı ordusunun güçlenmesine katkıda bulunmuşlardır.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 86 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!