Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 74

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 74 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 74

1402’de gerçekleşen Ankara Savaşı’nda (Görsel 2.17) Osmanlı Devleti yenilgiye uğramış, Yıldırım Bayezid Timur’a esir düşmüştür. Timur’un Fetihnamesi’nde “Çoktandır böyle bir savaş olmamıştı.” şeklinde nitelendirdiği bu savaştan sonra dağılan Osmanlı kuvvetlerinin ardından bütün Anadolu Timur’a bağlı emîrler tarafından istila edilmiştir. Anadolu’da uzun mücadeleler sonunda kurulmuş olan Türk birliği bozulmuş ve Osmanlı Devleti on bir yıl süren Fetret Devri’ne girmiştir.

Osmanlı Devleti açısından savaşın kaybedilmesindeki sebepler şunlardır:

• Bazı Türk beylerinin Timur tarafına geçmesi
• Osmanlı kumandanlarının taktik hataları yapması
• Askerlerin motivasyonunun bozulması ve yorgun olması
• Ordunun yanlış yerde konumlandırılması ve su kaynaklarının kaybedilmesi

Aşağıdaki görseli inceleyerek soruyu cevaplayınız.

Ankara Savaşı görseli incelendiğinde I. Bayezid ile Timur’un askerî güçleri hakkında neler söylenebilir? Yazınız.

  • Cevap: I. Bayezid ile Timur’un askeri güçleri arasında önemli farklılıklar vardı. I. Bayezid’in Osmanlı İmparatorluğu’nun askeri gücü büyük ölçüde gelişmiş ve donanımlı bir orduya dayanıyordu. Top kullanımında da daha ileri bir seviyedeydiler. Öte yandan, Timur’un askeri gücü daha hareketli ve manevra kabiliyeti yüksek bir süvari ordusuna dayanıyordu. Timur’un ordusu, hızlı saldırılar ve taktiksel ustalık ile tanınıyordu. İki lider arasındaki çatışmalarda, her iki ordu da kendi stratejik avantajlarını kullanmaya çalışmıştır.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 74 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!