Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 73

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 73 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 73

Semerkant merkez olmak üzere Timur tarafından 1370’te kurulmuştur. Hâkimiyet alanı Orta Asya ve İran coğrafyasıdır. Timur, Azerbaycan’ı ele geçirip Irak’a kadar topraklarını genişletmiştir. Daha sonra Altın Orda Hanlığı’nı parçalamış; Anadolu, Suriye ve Bağdat’a kadar ilerleyip çok geniş bir alanda hâkimiyet kurmuştur. Altın Orda Hanlığı’nın parçalanması, Rusların Kafkaslar ve Kıpçak bozkırlarına doğru yayılmasına neden olmuştur. Timur, Memlûkler ve ardından Osmanlılar ile mücadeleye girmiş ve başarılı olmuştur. Anadolu’da Osmanlı Devleti hâkimiyetindeki beylikleri tekrar canlandırıp onlara egemenliğini kabul ettirmiştir. 1405’te vefat eden Timur, geride çok geniş sınırları olan bir devlet bırakmıştır. Timur Devleti (Görsel 2.20), Timur’un vefatından sonra hanedan mensupları arasındaki kavgalar yüzünden kısa sürede parçalanmış ve bir asır sonra da yıkılmıştır (1507).

Söz Düellosundan Meydan Muharebesine

Batı sınırını güvence altına alan Yıldırım Bayezid, Bizans’ı ortadan kaldırmak üzere İstanbul’a yönelmiştir. Timur ise 1393’te Bağdat’ı almış ve Celâyirlilere son vermiştir. Ayrıca İran, Kafkasya ve Azerbaycan’ı ele geçiren Timur, devletinin sınırlarını batı yönünde genişletmiştir. Timur, Celâyirli ve Karakoyunlu Devleti’nin topraklarını ele geçirince Celâyir hükümdarı Ahmet Celâyir ve Karakoyunlu hükümdarı Kara Yusuf, Yıldırım Bayezid’e sığınmıştır. Ahmet Celayir ve Kara Yusuf’un kendisine teslim edilmesini isteyen Timur, Yıldırım Bayezid’den olumsuz yanıt almıştır. Bununla beraber Timur, Yıldırım Bayezid’den Anadolu beylerinden alınan toprakların iade edilmesini, Bayezid’in şehzadelerinden birinin kendi yanına gönderilmesini, Timur’un Yıldırım Bayezid’e bağlılık alameti olarak göndereceği hilatın (kaftanın) Yıldırım Bayezid’in giymesini istemiştir. Yıldırım Bayezid, bu talepleri kabul etmeyince aradaki ipler kopmuş ve Timur, Anadolu’yu istila etmek için harekete geçmiştir. Bu durum karşısında Bizans İmparatoru’yla anlaşan Yıldırım Bayezid de İstanbul kuşatmasını kaldırarak Ankara’ya doğru hareket etmiştir.

Büyük bir meydan muharebesi şeklinde gerçekleşen Ankara Savaşı’nda Timur ve Yıldırım Bayezid’in ordularının savaş düzeni şu şekildedir: Timur ordusunu eski Türk devlet ve askerî teşkilatlanmasında olduğu gibi merkez, sağ ve sol şeklinde teşkilatlandırmıştır. Timur, bu savaşta ordusunda filleri de kullanmıştır. Yıldırım Bayezid’in (Görsel 2.16) savaş organizasyonu ise ordunun merkezinde yeniçeri birlikleri, sağında ve solunda kapıkulu süvarileri, ordunun sağ ve sol kanadında tımarlı sipahiler şeklinde oluşturulmuştur.

Osmanlı ordusu atlı ve yayadan oluşmaktadır. Osmanlı Devleti açısından Ankara Savaşı’nın kaderine etki eden en önemli kuvvet, ihtiyaç zamanlarında toplanan yardımcı kuvvetlerdir. Çeşitli kaynaklarda sayıları farklı gösterilen bu yardımcı kuvvetlerin büyük bölümü Kara Tatarlardan oluşmaktadır. Osmanlı ordusunun üçte biri kadar olan Kara Tatarların savaş sırasında taraf değiştirerek Timur’a katılmaları savaşın dengesini Timur Devleti lehine değiştirmiştir. Bununla birlikte Osmanlı Devleti’ne destek veren Germiyanoğulları gibi bazı Anadolu beylikleri de taraf değiştirmiştir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 73 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!