Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 70

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 70 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 70

Osman Gazi ve Orhan Gazi, Anadolu Türk beylikleri arasındaki çekişmelerden uzak durmuştur. Bizans’ın içine düştüğü çöküntü, uçta bulunmanın avantajı, gaza ve cihat faktörlerinin de etkisiyle daima batıya doğru ilerlemişlerdir. I. Murat da ataları gibi beyliklere karşı ılımlı bir politika takip etmiştir. Osmanlılar, istimâlet politikası diye nitelenen hoşgörülü davranma biçimini Anadolu Türk beyliklerine de uygulamış, mecbur olmadıkça onlarla askerî mücadeleye girmemişlerdir. İlk etapta sadece yakında bulunan beyliklerin kendisine tabi olmasıyla yetinmişlerdir. Bu bağlamda Osmanlılara katılan ilk beylik Karesioğulları olmuştur.

Aşağıdaki tabloyu inceleyerek soruyu cevaplayınız.

Tablo şu şekildedir.

Birinci Aşama: Osmanlılar ilk önce kendilerine yakın olan Karesioğulları, Germiyanoğulları, Hamitoğulları gibi beylikleri evlilik bağı, satın alma, veraset gibi yollarla Osmanlı toprağına kolayca dâhil ederek Batı Anadolu’yu hâkimiyetine almıştır.

İkinci Aşama: I. Bayezid; Candaroğulları, Karamanoğulları ve Kadı Burhanettin beyliklerini çetin mücadeleler sonucunda ortadan kaldırarak Orta Anadolu’yu Osmanlı egemenliğine katmıştır.

Üçüncü Aşama: Osmanlılar, Anadolu’nun doğusunu kontrol altına almak için Akkoyunlular, Memlûkler ve Timurlular ile mücadele etmiştir. Bu mücadele ile Karamanoğulları, Dulkadiroğulları ve Ramazanoğulları gibi beylikler üzerinde hâkimiyet kurmaya çalışmıştır. Osmanlı, Anadolu’nun doğusunu bir asırlık mücadele sonucunda hâkimiyetine almıştır.

Anadolu Türk siyasi birliğinin sağlanmasında hangi politikalar uygulanmıştır? Yazınız.

  • Cevap: Anadolu Türk siyasi birliğinin sağlanmasında Osmanlılar, ilk olarak yakın beyliklerle evlilik ve satın alma gibi politikalarla Batı Anadolu’yu kontrol altına almıştır. İkinci aşamada, I. Bayezid döneminde çetin mücadelelerle Orta Anadolu’da hâkimiyet kurulmuş, son aşamada ise doğu Anadolu’daki beyliklerle yapılan uzun süreli mücadeleler sonucunda bölge Osmanlı hâkimiyetine dahil edilmiştir.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 70 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!