Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 68

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 68 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 68

Bu iskân siyaseti, fetihlerle yürütülmüştür. Dervişler, akıncı uç beyleri, aşiretler ve ahiler yürütülen bu iskân siyasetinde önemli bir role sahiptir. Fethedilen yerlerin imarı ve yeni yerleşim yerlerinin kurulmasıyla burada Türk kültürü yerleşmiştir. Ayrıca imaret ve vakıflarla iskân siyaseti desteklenmiştir. Bu doğrultuda özellikle Evrenos Bey ve Hacı İlbeyi gibi komutanlar kurdukları imaret ve vakıflarla Balkanlarda fethedilen yerlerde Türklerin ve Türk kültürünün yerleşmesine büyük katkı sağlamıştır.

Balkanlarda ağırlıklı olarak Manisa, Isparta, Kütahya, Muğla, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Çorum Kastamonu, Sinop ve Antalya bölgelerindeki Türklerin yanı sıra Anadolu’nun farklı bölgelerinden Tatar ve Yörükler iskân edilmiştir. Anadolu’nun farklı şehirlerinden Balkanlara göç eden Türklere burada toprak verilerek iktisadi anlamda da bunların kalkınmaları sağlanmıştır. Balkanlara yerleşen Türk unsurlar, zamanla burada nüfus (Tablo 2.1) bakımından önemli bir potansiyele sahip olmuşlardır.

Aşağıdaki tabloyu inceleyerek soruyu cevaplayınız.

Tablodaki şehirlerin Müslüman, Hristiyan ve Yahudi nüfuslarım dikkatle inceleyerek çıkarımlarda bulununuz.

  • Cevap: Osmanlı Devletinin hoşgörü politikasını gösterir.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 68 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!