Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 67

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 67 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 67

İskân Politikasının Önemi

Osmanlıların başarılı bir iskân siyaseti izlemesi, bir dünya devleti olmasını sağlamıştır. Bulundukları stratejik konum ve Anadolu’daki diğer Türk beylikleri ile çatışmaya girmeden gaza hareketi içinde bulunmaları bölgeye gelmekte olan Türk gruplarının Osmanlılara katılmasını sağlamıştır. Bu sebeple Osmanlı Devleti’nin elinde her zaman dinamik ve hareketli bir nüfus bulunmuştur. Fetihlerle birlikte Balkanlarda Hristiyanların boşalttıkları alanlar, bu nüfus sayesinde süratle doldurulmuştur. Böylece yeni fethedilen topraklarda hem kalıcılık sağlanmış hem de bölge şenlenerek Müslüman toprağı hâline gelmiştir. Bu bölgelere yerleştirilen zümreler, kısmen boy yapısına bağlı olmakla birlikte genel olarak askerî teşkilatlanmaya tabidir. Bu teşkilatlanmanın devlete büyük faydaları olmuştur. Böylece bölgenin nüfus dengesi Osmanlı lehine dönmüş, Osmanlı’nın Balkanlardaki kalıcılığı sağlanmıştır. Bu teşkilatlanma ülke içerisindeki üretim sürekliliğini sağlamış, bölgede vergi toplamayı bir düzene koymuştur. Osmanlılar ayrıca iskân siyasetiyle bölgedeki asker ihtiyacının bir bölümünü ve ordunun gıda, barınma, binek hayvanı gibi lojistik ihtiyaçlarını karşılamıştır.

Konu Analizi

İskân politikasının daha çok Balkanlarda uygulanmasının gerekçeleri nelerdir? Yazınız.

  • Cevap: Balkanlar’da iskân politikasının uygulanmasının temel gerekçelerinden biri, bu bölgenin stratejik konumunun ve doğal kaynaklarının Osmanlı Devleti için önemini temsil etmesiydi. Balkanları kontrol altına almak ve yönetmek, Osmanlı’nın genişleme politikalarının bir parçasıydı ve bu nedenle bölgeye Türk ve Müslüman nüfusun yerleştirilmesi, Osmanlı’nın bölgedeki etkinliğini ve kontrolünü artırmayı amaçlıyordu.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 67 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!