Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 41

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 41 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 41

gelmiştir. İkinci Beylikler Dönemi’nde Anadolu’ya bolluk ve refah gelmiş, ülkede Moğol İstilası nedeniyle kaybolan huzur ve barış yeniden sağlanmıştır.

XIII. yüzyıldaki Moğol İstilası sırasında Türkmenler, Anadolu’ya geniş gruplar hâlinde gelmişlerdir. Bu gruplar genellikle hayat tarzlarına uygun olan ve kendilerine hareket serbestliği sağlayan sahalarda toplanmışlardır. Anadolu’ya birçok Türk boyundan gelenler olmuştur. Bunların çoğunluğunu Oğuz (Türkmen) boyları teşkil etmiştir.

Moğol İstilası’ndan sonra Anadolu’da birçok beylik kurulmuştur. İkinci Beylikler Dönemi’nde (Harita 1.5) beyler, Anadolu’da siyasi birliği sağlamak için bazen birbirleriyle ittifaklar kurmuş bazen de kendi aralarında mücadele etmişlerdir. Anadolu’da siyasi birliği sağlayan beylik ise Osmanlı Beyliği olmuştur. Osmanlı idarecileri, Anadolu’da siyasi birlik sağlanmazsa bölge yeniden istilalara açık bir hâle gelir düşüncesindeydi. Bu tehlikeyi anlamakta gecikmeyen Osmanlı Beyliği, Anadolu Türk beyliklerini kendi hâkimiyeti altına alarak Anadolu’da Türk birliğini kurmaya çalışmıştır. Bu amaca uygun olarak Orhan Bey Dönemi’nde Karesioğulları’nın alınması ile başlayan bu süreç, Yavuz Sultan Selim Dönemi’nde büyük ölçüde tamamlanmıştır. 1608’de I. Ahmet Dönemi’nde Ramazanoğulları Beyiliği’nin Osmanlı Devleti’ne katılmasıyla Osmanlı Devleti, Anadolu’da Türk birliğini sağlamıştır.

Harita Analizi

Aşağıdaki haritayı inceleyerek soruyu cevaplayınız. 

Moğol İstilası’nın Anadolu’daki Türk siyasi birliğini nasıl etkilediği hakkındaki çıkarımlarınızı aşağıdaki alana yazınız.

  • Cevap: Moğol İstilası, Anadolu’daki Türk siyasi birliğini olumsuz yönde etkilemiştir. İstilanın ardından Türkmen beylikleri arasında birlik ve koordinasyon zorlaşmış, çeşitli beylikler Moğollarla işbirliği yapmış veya onlara bağlanmıştır. Bu durum, Türk siyasi birliğini zayıflatmış ve Anadolu’da siyasi bölünmelerin artmasına neden olmuştur. Moğol İstilası, Türkmen beyliklerinin güç dengelerini değiştirmiş ve uzun vadede Osmanlı Devleti’nin yükselişi gibi yeni siyasi oluşumların ortaya çıkmasına katkıda bulunmuştur.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 41 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!