Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 32

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 32 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 32

Pierre I’Ermite (Piyer Lermit) adlı bir keşişin öncülüğünde oluşturulan diğer bir Haçlı grubu İstanbul’a geldi. Yalova üzerinden Türkiye Selçuklu Devleti’nin merkezi olan İznik yakınlarına ulaştı. Burada Selçuklu ordusu tarafından pusuya düşürülen Haçlılar ilk büyük yenilgisini aldı. Kaçabilen küçük bir Haçlı grubu Bizans’a sığındı. Bu gelişmelerin ardından asıl Haçlı Seferleri başlatıldı.

Birinci Haçlı Seferi (1096-1099)

Avrupalı soyluların idaresinde yola çıkan Haçlı ordusu, İstanbul’a geldi. Bu orduda kont, baron, dük, senyör gibi asiller sınıfından gelen kişiler bulunuyordu. Haçlıların geliş amacının doğuda devlet kurmak olduğunu anlayan Bizans İmparatoru I. Aleksios (Aleksis) (Görsel 1.13), öncelikle onlardan kendisine bağlı kalmalarını istedi. Antlaşma gereği Haçlılar, Türkiye Selçuklularından alacakları toprakları Bizans’a verecek ve kuracakları Haçlı devletleri Bizans otoritesini tanıyacaktı. Buna karşılık İmparator, sefer boyunca Haçlıların ihtiyaçlarını karşılayacak ve yanlarına Bizans birliklerini verecekti.

1097’de I. Haçlı ordusu İznik’e geldi. Bu dönemde I. Kılıç Arslan, Malatya’yı almak üzere ülkesinin doğusunda bulunuyordu. I. Kılıç Arslan, İznik’i Haçlı kuşatmasından kurtarmak için İznik önlerine geldiyse de sayıca kendilerinden kalabalık olan Haçlı kuvvetlerini yarıp içeriye giremedi ve İznik Haçlıların eline geçti. İznik’in kaybedilmesi üzerine Türkiye Selçuklu Devleti’nin başkenti Konya’ya taşındı.

Eskişehir üzerinden ilerleyen Haçlıları durdurmak için oluşturulan Selçuklu ordusu vurkaç taktiği ile Haçlı ordusunu yıprattı. Haçlı ordusunun geçeceği yerlerdeki su kuyuları ve yollar kullanılamaz hâle getirilerek bu güçlerin lojistik destekleri engellenmeye çalışıldı. Sayıları gittikçe azalan Haçlı ordusu iki koldan ilerledi. Haçlı ordusunun bir kanadı Antakya’ya diğer kanadı Adana’ya ulaştı. 1098 yılında ilk Haçlı kontluğunu Urfa’da kuran Haçlı birlikleri daha sonra Antakya’yı işgal etti. Antakya’nın Haçlıların eline geçmesinin en büyük nedeni, Ermeni kumandan Firuz tarafından şehrin kapılarının Haçlılara açıl- masıydı. 1099’da Kudüs önüne gelen Haçlılar, kuşatıkları şehri Fatimilerden aldılar. Kudüs’teki Müslümanların tümü ve Yahudilerin bir kısmı katliama uğradı. Haçlılar, yola çıktıktan üç yıl sonra hedeflerine ulaşıp Kudüs’te bir Haçlı krallığı kurdular. Haçlıların bu başarısında, o yıllarda birlik ve beraberlikten uzaklaşmış Müslüman dünyasının bu meselenin önemini kavrayamamış ve böyle bir saldırıya karşı zamanında birleşememiş olmasının payı büyüktür.

İkinci Haçlı Seferi (1147-1149)

1144’te Urfa’nın İmadeddin Zengi tarafından fethedildiği haberi Avrupa’da şoka neden oldu. Papa III. Eugenius (Yucinyus), Urfa’nın yeniden alınması için 1145 yılı sonunda yeni bir Haçlı Seferi çağrısı yaptı. Fransa Kralı VII. Louis (Luiz) ve Alman Kralı III. Konrad bu çağrıyı kabul ederek ordularını hazırladı. II. Haçlı Seferi başladığında Türkiye Selçuklu Sultanı I. Mesut öncülüğünde Selçuklu ordusu, Haçlı tehlikesine karşı hazırlıklarını tamamladı. Eskişehir yolunu (I. Haçlı Seferi yolu) yeniden kullanmak isteyen Haçlı ordusu, Selçukluların baskınlarından sonra yönünü değiştirdi. Haçlı ordusuna yol boyunca ağır zayiatlar verdirildi. Haçlılar, Şam’ı kuşattılar ancak Musul Atabeyi Nurettin Mahmut Zengi’ye (Görsel 1.14) yenilince şehri alamadılar. Bu başarısızlık, Haçlıların itibarına büyük bir darbe vurdu. II. Haçlı Seferi’nin başarısızlığı, İslam dünyasının kendisine güvenmesini sağladı.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 32 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!