Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 31

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 31 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 31

Papa II. Urban, 1095’te AvrupalIları Haçlı Seferleri’ne katılmaya çağırmıştır (Harita 1.4). Bu çağrıda doğudaki Hristiyanların, Müslümanların baskısına maruz kaldığı, Kudüs’ün Hristiyanlar için önemli olduğu ve alınması gerektiği dile getirilmiştir. Seferlere katılacakların günahlarının affedileceği belirtilmiştir. Katolik Kilisesine bağlı olan Kluni tarikatı ise bir yandan misyonerlik faaliyetleri yürütmüş bir yandan seferlere iştirak etmiştir.

Haçlı Seferi için vaazlar verildiği dönemde, kuraklık yüzünden tarımda büyük bir çöküş yaşanmaktaydı. 1094 yılındaki sel felaketi ve salgın hastalıkları bir sonraki yıl, kuraklık ve açlık izlemişti. İncil’in ifadesiyle “sokaklarında süt ve bal akan” Kudüs topraklarına yerleşmek, topraksız köylüleri cezbeden bir hayaldi. Haçlı Seferleri’ne sosyal ve ekonomik nedenlerden katılım yoğun olmuştur. Avrupa’daki nüfus artışı, Haçlı Seferleri’ni insan gücü açısından beslemiştir.

Harita Analizi

Haçlıların farklı güzergâhlar kullanmasının stratejik ve siyasi sebepleri neler olabilir? Yazınız.

  • Cevap: Haçlıların farklı güzergahlar kullanmasının altında birkaç stratejik ve siyasi sebep yatabilir. Stratejik açıdan, farklı güzergahlar, Haçlıların muhtemel doğal engelleri ve düşman kuvvetlerini aşmasına, ayrıca bölgesel avantajlar elde etmesine yardımcı olabilir. Siyasi açıdan, farklı güzergahlar kullanmak, Haçlıların yerel hükümdarlar ve güçlerle ittifaklar kurmasını veya onlardan kaçınmasını sağlayabilir. Ayrıca, farklı güzergahlar, Haçlıların genişlemesi ve hedeflerine ulaşmasında değişik siyasi ve askeri stratejileri denemesine imkan tanır.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 31 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!