Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 25

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 25 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 25

Türkiye Selçuklu Devleti (1077-1308)

Melikşâh tarafından Anadolu’nun fethi için görevlendirilen Süleyman Şah (Görsel 1.7), İznik’e kadar bütün Anadolu’yu ele geçirerek 1077 tarihinde Türkiye Selçuklu Devleti’ni kurdu ve İznik şehrini devletin merkezi yaptı. Büyük Selçuklu Sultanı’na bağlı olarak Anadolu’ya hâkim olan Süleyman Şah, Bizans’ın siyasi durumundan faydalanarak sınırlarım genişletti ve nüfuzunu artırdı. Süleyman Şah, kardeşi Mansur’un isyanını Sultan Melikşah’ın gönderdiği Emîr Porsuk komutasındaki kuvvetin yardımıyla bastırdı. 1085 yılında Antakya Kalesi’ni alan Süleyman Şah, 1086’da Suriye Selçuklu Sultanı Tutuş’a Halep yakınlarında yenildi ve üzüntüsünden vefat etti.

İsfahan’da gözetim altında tutulan I. Kılıç Arslan, Sultan Melikşah’ın ölümü üzerine serbest bırakılınca Anadolu’ya gelerek babasının mirasına sahip çıktı.

I. Kılıç Arslan, Malatya’yı kuşattığında Haçlılar İznik’i ele geçirdiler. Eskişehir yakınlarında Dorylaion (Dorileon) Savaşı’nda Haçlılara yenilen I. Kılıçaslan, Haçlılar Anadolu’yu geçene kadar vur kaç taktiği ile onları yıprattı. Bu sırada Haçlıların arkasından gelen Bizanslılar da Batı Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz sahil kesimini tekrar kontrollerine aldılar. I. Kılıçaslan, devletin merkezini Konya’ya taşıyarak Anadolu’da Selçuklu hâkimiyetini yeniden tesis etti.

Sultan I. Mesut, II. Haçlı Seferi’nden dolayı Haçlılarla mücadele etti. III. Konrad idaresindeki Alman kuvvetlerini Ceyhan önünde 1147 tarihinde bozguna uğratan Sultan Mesut, VII. Lui idaresindeki Fransız ordusunu da Yalvaç’ta yenerek zafer kazandı. Konya’ya kadar gelen Bizans İmparatoru Manuel Komnenos’u da durdurmayı başardı.

Sultan II. Kılıç Arslan (Görsel 1.8), Nureddin Mahmud Zengi’nin ölümü üzerine Batı Anadolu ve Marmara dışında bütün Anadolu’ya sahip oldu. Sultan II. Kılıç Arslan, Bizans ordusunu 1176 Miryokefalon Savaşı’nda yenilgiye uğrattı. Bu zafer ile Bizans’ın askerî gücü kırılmış ve Anadolu’nun Türkleşmesi sağlanmıştır.

I. Gıyaseddin Keyhüsrev, 1207 yılında Antalya’yı, I. İzzettin Keykâvus, 1214 tarihinde Sinop’u alarak Türklerin denizcilik faaliyetlerinin gelişmesine katkı sağlamışlardır. I. Alaaddin Keykubad ise Anadolu’da Türk birliğini büyük ölçüde sağlayarak Alanya’yı fethetmiştir. Sinop’taki tersanelerde yaptırdığı donanma ile Kırım’ın önemli ticaret şehri olan Suğdak’ı topraklarına katmış (1226), Anadolu’yu ele geçirmek isteyen Celalettin Harzemşah’ı 1230 tarihinde Yassıçemen Savaşı’nda yenmiştir. Ayrıca Moğol tehlikesine karşı Anadolu’daki kaleleri güçlendirmiş, buraları asker ve mühimmat bakımından takviye etmiştir. Komşu devletlerle ittifaklar kurarak ve Moğollarla antlaşma yaparak Anadolu’yu güvence altına almıştır.

Selçuklu Veziri Sadettin Köpek’in tesirinde kalan II. Gıyaseddin Dönemi’nde çıkan Baba İshak İsyanı devleti zor durumda bıraktı. Bu isyanın güçlükle bastırılması Moğolları Anadolu’yu istila etmeye yönlendirdi. Baycu Noyan komutasındaki Moğollar, Selçuklu ordusunu 1243 Kösedağ Savaşı’nda yenilgiye uğratarak Türkiye Selçuklu Devleti’nin yıkılmasına sebep oldu. XIII. yüzyılın sonlarına doğru Anadolu’da Türkmen Beylikleri birer birer bağımsızlıklarını ilan etmeye başladılar.

DÜŞÜNCELERİNİZ

Türkiye Selçuklu Devleti’nin Anadolu’nun Türk yurdu olmasındaki etkileri nelerdir? Yazınız.

  • Cevap: Türkiye Selçuklu Devleti’nin Anadolu’ya yaptığı fetihler, bu bölgenin Türk yurdu olmasında önemli bir etkiye sahiptir. Selçuklu Devleti, Anadolu’nun fethiyle Türk kültürünün ve İslam’ın yayılmasına katkı sağlamıştır. Bu fetihler, Türklerin bu topraklara yerleşip kendi kimliklerini oluşturmalarını sağlamış ve bu bölgenin Türk yurdu olarak kalıcı bir şekilde şekillenmesine yol açmıştır. Ayrıca, Türkiye Selçuklu Devleti’nin Anadolu’da inşa ettiği camiler, medreseler, hanlar ve kervansaraylar gibi yapılar, bölgenin kültürel ve sosyal yapısını zenginleştirmiş ve Türklerin bu topraklardaki etkisini güçlendirmiştir.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 25 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!