Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 23

“10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Sayfa 23 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 23

Danişmentliler Beyliği, Haçlılara ve Bizans’a karşı sürekli başarılar elde etmiş ve fethettiği toprakların Türkleşmesini sağlamıştır. Destansı başarıları anlatan ve Türk edebiyatının önemli bir eseri olan Danişmendname, beyliğin adını ön plana çıkarmıştır. Türkiye Selçukluları, Türkler arasında itibarı yüksek olan Danişmentlileri rakip olarak görmüştür. Beylik içindeki taht mücadelelerinden faydalanan II. Kılıç Arslan, bu beyliğe 1178’de son vermiştir.

Beyliğin Anadolu’da inşa ettiği önemli kültür eserleri şunlardır: Niksar Ulu Cami (Görsel 1.4), Kayseri Ulu Cami, Melik Danişment Kümbeti, Emir Gazi Kümbeti, Hilafet Gazi Kümbeti ve Tokat Yağıbasan Medresesi.

Artuklular Beyliği (1102-1231)

Büyük Selçuklu Devleti Dönemi’nde Anadolu’nun doğu ve güneydoğusunda kurulan beyliktir. Anadolu’nun fethinde büyük yararlılıklar gösteren Oğuzların Döğer boyundan Artuk Bey tarafından kurulmuştur. Diyarbakır ve Mardin çevresinde XII-XIII. yüzyılda hüküm sürmüşlerdir. Artuklular Beyliği; Hasankeyf, Mardin ve Harput kolu olmak üzere üç kol hâlinde varlıklarını devam ettirmiştir. Musul Atabeyi İmadeddin Zengi Artukluları baskı altında tutarak beyliğin büyümesini engellemiştir. Haçlılara karşı başarılı savaşlar yapan İlgazi, Halep’i de bir süreliğine hâkimiyetine almıştır.

Artuklular, ilme ve ilim insanlarına değer vermiş ve ilim insanlarını desteklemişlerdir. Dönemin ünlü âlimi El-Cezerî bilimde, teknik ve mekanik alanda bazı buluşlara öncülük etmiştir. Artuklular, hâkim oldukları bölgelerde imar faaliyetlerine büyük önem vermişlerdir. Bu amaçla ilmî, siyasi ve sosyal alandaki ihtiyaçları karşılamak için eserler inşa etmişlerdir. Diyarbakır Ulu Cami, Mardin Ulu Cami, Harput Ulu Cami, Malabadi Köprüsü (Görsel 1.5), Artuklu Sarayı ve Mardin Zinciriye Medresesi Artuklular Beyliği’nin inşa ettiği önemli yapılardır.

Anadolu’da kurulan ilk Türk beylikleri; imar, iskân faaliyetlerinin yanında ilme ve ilim insanına da önem vermişlerdir. Artuklu sarayında yaşayan El- Cezerî yirmi beş yıl Artuklular Beyliği’ne hizmet etmiştir. Artuklular Beyliği Dönemi’nde yaşayan El-Cezerî, bilim ve teknik alanındaki sibernetik çalışmalarıyla ilk robotun mucidi sayılmaktadır. Fizikçi olan El-Cezerî, yaptığı bilimsel çalışmalar ile denge kurma, kontrol sağlama, haberleşme, robotik hizmetler alanında ilim dünyasına lham kaynağı olmuştur. El-Cezerî dişli çarklarla çalışan makineler, çeşitli şekillerde saatler, otomatik kaplar, insan veya hayvan şeklindeki makineler, açılıp kapanan fıskiyeler, düdük veya saz çalan makineler, kuyu veya ırmaklardan su çeken tulumbalar, saray hizmeti gören makineler ve şifreli kilitler yapmıştır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 23 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!